Úvod 9 Zdraví 9 5 způsobů, jak posílit svůj imunitní systém

5 způsobů, jak posílit svůj imunitní systém

17.01.2022 | Zdraví

Přinášíme vám vědecky podložené tipy pro rychlé a účinné posílení imunity. Například meditace může snížit stres, který může vyvolat zánět, a tím pádem také způsobit, že nebudete náchylnější k onemocnění.

Pokud jde o boj s viry, klíčová jsou každodenní opatření, jako je časté mytí rukou a vyhýbání se nemocným lidem. Ale odborníci říkají, že posílení imunitního systému vám může také poskytnout udržení zdravého těla. Zde je pět chytrých kroků, které můžete nyní přidat do svého seznamu úkolů.

„Víme, že počet imunitních buněk obecně zůstává s přibývajícím věkem stejný, ale jejich fungování je méně účinné,“ říká Carmel Dyer, MD , profesor na katedře geriatrické a paliativní medicíny na McGovern Medical School v UTHealth a výkonný ředitel UTHealth Consortium on Aging v Houstonu. „Jak stárnete, jste náchylnější k infekcím.“

 

1. Zůstaňte aktivní

Tělesná aktivita a práce je účinný způsob, jak posílit váš imunitní systém. Způsobuje, že protilátky a bílé krvinky vašeho těla cirkulují rychleji, což znamená, že mohou být schopny rychleji detekovat a zaměřit se na chyby. Být aktivní také snižuje stresové hormony, což snižuje rizika různých onemocnění. Výzkum naznačuje, že účinky tělesné aktivity mohou být vhodné i pro boj s viry. Je prokázané, že lidé, kteří pravidelně cvičí nebo mají jinou tělesnou aktivitu, nejsou tak náchylní k nemocem nebo mají méně závažné příznaky. Pocení může mít také ochranný přínos. Výzkum ukázal, že pouhé zvýšení tělesné teploty může pomoci zabíjet bakterie. Klíčem ke cvičení je však dělat to s mírou. Stejně jako u mnoho dalších věcí je potřeba znát svou míru – cvičit a také pracovat příliš mnoho může také vystavit vaše tělo stresu, a to oslabí váš imunitní systém. Doporučuje se 30 až 60 minut cvičení (buď intenzivního nebo mírného) většinu dní v týdnu.

Pomozte svému tělu bojovat s nemocemi tím, že mu budete podávat potraviny bohaté na živiny, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina.

 

2. Hlídejte si jídelníček

Osmdesát procent vašeho imunitního systému je ve střevech, takže když máte zdravá střeva, máte tendenci se rychleji a lépe bránit infekcím. Obecně se doporučuje, aby se lidé zaměřili na středomořský styl stravování, což znamená stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky, které se nacházejí v potravinách, jako jsou tučné ryby, ořechy a olivový olej.  Tento způsob stravování má vysoký obsah živin, jako je vitamín C, zinek a další antioxidanty, které prokazatelně pomáhají snižovat zánět a bojovat s infekcí. V laffe jsme pro vás připravili LAFFE MIKSY, které jsou plné oříšků, sušených plodů a vitamínů.

Je také důležité omezit maso, zejména zpracované a smažené potraviny, které jsou všechny více zánětlivé. Je velmi vhodné zařadit do svého každodenního jídelníčku fermentované potraviny, jako je jogurt, kysané zelí, miso a kefír. Ty pomáhají vytvářet dobré bakterie ve vašem střevě, což zase podporuje zdravá střeva a imunitní systém.

Důležitý je životní styl

Nejen stravou můžeme udělat něco dobrého pro svůj imunitní systém. Stejně důležitý je dostatek spánku, dostatek pohybu – ideálně na čerstvém vzduchu pro tvorbu vitamínu D – a málo stresu. Tak lze optimálně posílit náš imunitní systém.

Pokud jde o minerály, je to především zinek, měď, železo a selen, které podporují náš imunitní systém v obraně proti bakteriím a virům. Selen například pomáhá chránit buňky mimo jiné před oxidativním stresem. Příliš mnoho selenu nebo železa však může také poškodit imunitní systém. Pro dobře fungující imunitní systém jsou důležité také aminokyseliny, tedy stavební kameny bílkovin, a omega-3 mastné kyseliny kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). U sekundárních rostlinných látek, jako jsou polyfenoly, karotenoidy (barviva) a flavonoidy, nyní existuje řada důkazů, že mají protizánětlivý účinek a stimulují náš imunitní systém.

Vláknina pro správné fungování střevní mikroflóry

Jak již bylo řečeno, většina našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Přibližně 70 procent imunitních buněk se nachází ve střevní sliznici a bojují proti nežádoucím choroboplodným zárodkům. Funkce tohoto imunitního systému závisí mimo jiné na bakteriích ve střevě, střevním mikrobiomu, a tu lze výrazně ovlivnit naší stravou. Vláknina z celozrnných produktů nebo zeleniny je  dobrá pro bakteriální komunitu a slouží jako potrava pro „hodné“ obyvatele střev. Pozitivní střevní prostředí a tím podporující obranu proti infekci ale zajistí i mléčné výrobky, jako jsou jogurty s dostatkem živých bakterií, tzv. probiotika, a fermentované potraviny jako například kysané zelí.

Pestrá a barevná strava – správně namixovat
potravinová pyramida

Potravinová pyramida

V konečném důsledku je hlavním a konečným cílem dobře fungujícího imunitního systému – jak už to tak často bývá – pestrá a vyvážená strava, která tělu přiměřeně dodává množství účinných látek (tzv. potravinová pyramida). Kdo si při jídle zakládá na pestrobarevné zelenině a ovoci a celozrnných výrobcích, luštěninách a ořeších, pro svůj imunitní systém dělá hodně. Čerstvě připravené, ochucené jídlo, rostlinnými oleji jako je olivový olej a doplněné bylinkami a kořením – hýčkáme se lahodnými pokrmy a zároveň můžeme podpořit náš imunitní systém. Protože taková strava bude mít pravděpodobně protizánětlivé účinky a přispěje k vyváženému stavu imunitního systému.

Ne hodně a ne příliš málo = tak akorát

Výzkum ukázal, že příliš mnoho kalorií může podporovat škodlivý chronický zánět a také že lidé s velkou nadváhou jsou náchylnější k virovým infekcím. Obezita je tedy významným rizikovým faktorem závažných průběhu různých virových onemocnění. Ale je také důležité se vyhýbat podvýživě, protože i ta může oslabit imunitní systém.

 

3. Zůstaňte páni nad stresem

Mezi vaším imunitním zdravím a duševním zdravím existuje silná vazba. Když jste v chronickém stresu nebo úzkosti, vaše tělo produkuje stresové hormony, které potlačují váš imunitní systém, jste také náchylnější k nachlazení. Tělo je ve stavu bojuj nebo uteč a neustále ve střehu. Lidé, kteří jsou ve stresu, měli větší pravděpodobnost, že produkují cytokiny, molekuly, které spouštějí zánět, a mají asi dvakrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní. Kromě toho lidé, kteří jsou ve stresu, méně pravděpodobně budou věnovat pozornost jiným zdravým návykům, jako je správné stravování a dostatek spánku, což může ovlivnit imunitu. Se stresem vám také mohou pomoci bylinky – tinktura z ovsa a nebo speciálně vyvinuté Latte good night bio, který obsahuje mimo jiné kozlík lékařský.

Přestože se stresu ve svém životě nevyhnete, můžete si osvojit strategie, které vám pomohou jej lépe zvládat. Doporučuje se věnovat meditaci, jógu nebo jiné cvičení pro Vaši pozitivní a klidnou mysl.

Snižte stres
Je důležité najít zábavné a produktivní způsoby, jak zvládat stres. Podle studie zveřejněné v Translační psychiatrii v srpnu 2016 může například odjezd na dovolenou a meditace snížit hladinu stresu, což by mělo prospět Vaší imunitě.

4. Dostatek spánku

Dostatek spánu je dalším přirozeným posilovačem imunitního systému. „Váš imunitní systém je jako váš počítač – potřebuje chvíle odpočinku, aby se nepřehřál.“ Spánkem se restartuje imunitní systém. Když máte nedostatek spánku, vaše tělo chrlí stresové hormony, jako je kortizol, aby vás udrželo vzhůru a bdělé, což může potlačit váš imunitní systém. Pokuste se dopřát si alespoň sedm hodin spánku.

Dobře se vyspěte. Zdá se, že lidé, kteří špatně spí, mají více zánětů, a to se projeví tím, že jejich imunitní systém pracuje přesčas. Zároveň lidé, kteří bojují s infekcí a nemocí, nemusí dobře spát, podle článku zveřejněného v srpnu 2016 v Neuropsychopharmacology . „Spánek je důležitý pro nás všechny,“ říká Dr. Dyer. Doba, kdy jdete spát a vstávat,  to se může s věkem měnit, dodává, ale měli byste se snažit spát 7 až 8 hodin denně – což také doporučuje National Sleep Foundation. Pokud máte potíže s dostatkem kvalitního spánku, poraďte se se svým lékařem.

 

5. Ohledně doplňků postupujte strategicky

Neexistuje žádná kouzelná bylina nebo vitamín, které byste mohli použít, abyste automaticky zabránili nachlazení, chřipce nebo jinému viru. Ale z přehledů různých světových studii vyplývá, že mírná denní dávka vitaminu D může nabídnout ochranu, pokud již máte nedostatek slunečního vitaminu. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda vám chybí vitamín D, je nechat si vyšetřit hladinu v krvi. měli byste být mezi 20-39 ng/ml (nanogramy na mililitr). Pokud se pohybujete v tomto rozmezí, denní suplement ve výši asi 600 až 800 IU je v pořádku. Pokud máte nízkou hladinu, poraďte se se svým lékařem o další suplementaci – až 2 000 IU denně. Vitamin D se doporučuje užívat s jídlem, které obsahuje tuky nebo oleje, aby se zvýšila vstřebatelnost. Koukněte se na doplňky stravy pro podporu imunity, které jsou právě v akci!

Je také důležité vařit s bylinkami, jako je česnek, zázvor, rozmarýn, oregano a kurkuma. U všech bylo prokázáno, že mají protizánětlivé vlastnosti, a některé, jako česnek, dokonce prokazatelně chrání před nachlazením.

Kurkumu najdete například v Laffe latte long life a zázvor v Latte slim bio rice

Berte jídlo jako lék.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Ženské pohlavní hormony ovlivňují mnoho procesů v ženském těle. Je pro ně
přirozené kolísání, které odpovídá za normální průběh menstruačního cyklu a pak také
přechodu – menopauzy. Avšak narušení těchto přirozených procesů může být spojeno
s výraznými obtížemi. Možností, jakým způsobem se tyto procesy mohou narušit je mnoho.
Může za tím být zhoršující se životní prostředí, nekvalitní spánek a tím narušení
cirkadiánního rytmu, ale také nezdravé stravování a stres.

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

Ptáte se, proč být krásná, zdravá a přitažlivá? To je jednoduché – krása vychází zevnitř, pokud si dovolíte být krásná i když nejste dokonalá, lidé si vás budou vážit a oceňovat vás. Nestačí být přitažlivá pouze pro muže, ale také pro sebe.

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Pokud trpíte depresí, zapojit se do samoléčby může být velký krok. Ochota pomoct sám sobě ukazuje, že si v podstatě věříte – i když si toho v mnoha okamžicích nevšimnete. Také to ukazuje, že se chcete o sebe starat. Rádi bychom vás podpořili těmito pěti tipy, jak si pomoci při depresi a splínu sám/sama. Doporučená opatření vám mohou pomoci, abyste sami našli cestu zpět ke kvalitnějšímu životu.

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Vytvořte si domácí ústní vody s tinkturou z kontryhele, která pomáhá při zánětech a zastavuje krvácení. Recept připravila naše spřátelená Radka Kořenářka, tak doufáme, že jej využijete a bude vám ku prospěchu dlouhá léta. 🙂

7 tipů, jak na jarní detox

7 tipů, jak na jarní detox

arní detoxikace má opodstatněnou úlohu v našem životě. Jaro s sebou přináší příležitost v podobě očisty organismu, příroda se probouzí a rostliny obsahují spoustu prospěšných látek. Naše tělo se umí samo zbavit velké části škodlivin, které v něm zůstávají po konzumaci nezdravého jídla, alkoholu či po kouření, přesto potřebuje naši pomoc. Sepsali jsme pro vás jednoduché tipy, které snadno zařadíte do svého života a budete se cítit lépe.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest