Úvod 9 Cvičení a pohyb 9 Menopauza: čeká vás tělesný a duševní úpadek?

Menopauza: čeká vás tělesný a duševní úpadek?

11.10.2021 | Cvičení a pohyb, Gynekologie, Psychologie, Zdraví

Naše společnost je úžasná. Dává nám pohodlí, hojnost materiálních statků, zážitků a také lékařskou péči na vynikající úrovni. Bohužel je také posedlá kultem mládí a síly. A tak to čtete všude, na internetu, v novinách a časopisech.

Menopauza je strašák.

Důraz je kladen na nepříjemné symptomy menopauzy jako jsou návaly horka, pocení, suchá a vrásčitá kůže, pomalé myšlení, emoční a psychická nestabilita a suchost sliznic (zejména pohlavních orgánů a močových cest) a další.

Kdo by se pak na menopauzu těšil, že?

I já jsem neměla příjemné pocity v premenopauze. Byla jsem nejistá a připadalo mi, že přestávám být ženou. Naštěstí jsem včas potkala certifikovanou lektorku hormonální jógové terapie pro ženy podle Dinah Rodrigues, která mě naučila, jak se přirozenou metodou vyrovnat s poklesem ženských hormonů. Sestavu cvičím už 8 let. Začala jsem, když mi bylo 44 let. Dá se říci, že u mě to bylo před začátkem menopauzy. Vaječníky utlumují tvorbu estrogenu a progesteronu už od 35. roku věku – tomuto období se říká premenopauza.

Můj zdravotní stav před menopauzou byl nevalný.

Měla jsem astma, bez foukátka s kortikoidy jsem se při stresu nemohla vůbec nadechnout. Navštěvovaly mě různé záněty a bolesti, které se stěhovaly po těle. Na jaře a na podzim jsem pravidelně brávala antibiotika a zůstávala na nemocenské. Alergie na pyly a potraviny a obrovská únava díky špatně fungující štítné žláze jen dokreslují tehdejší situaci. Léky na alergii, které potlačily přemrštěnou reakci mého imunitního systému na okolní podněty, mi pomáhaly. Na můj vkus jsem však byla moc mladá na to, abych už trvale brala léky. Autoimunitní zánět štítné žlázy také způsobil, že jsem přibývala na váze, i když jsem nijak výrazně víc nejedla. V hormonální jógové terapii pro ženy podle Dinah Rodrigues jsem se našla. Je to holistická metoda, která podporuje tělo, aby optimalizovalo hladinu hormonů. Vše je v těle provázané, takže se zároveň regeneruje i nervový systém a zvyšuje se účinnost imunitního systému.

A víte co? Jednoho dne jsem si uvědomila, že foukátko na rozšíření stažených průdušek používám méně a méně. Už jsem ho nosila jen pro jistotu. Alergie se zmírňovaly tak, že jsem přestala brát léky na alergii celoročně a pomáhala jsem si jimi jen na jaře a v létě.Krevní hodnoty hormonů štítné žlázy se také lepšily a začala jsem pod vedením paní doktorky snižovat množství umělého hormonu. Premenstruační syndrom se odporoučel. Už jsem před menstruací byla snesitelná nejen pro své okolí, ale také pro sebe samu. Podrážděnost, nervozita a neklid – to vše jsem dostala pod kontrolu. Menstruační cyklus se ustálil na 28 dnech a mohla jsem si podle něho řídit hodinky. Začala jsem si užívat toho, že jsem ŽENA. Přestala jsem mít věčně studené nohy a ruce. Zbavila jsem se všech léků.
Život mě začal bavit víc a víc.

A najednou tu byla menopauza. V 48 letech mi začala vynechávat menstruace. Jen na pár měsíců. Zažívala jsem velký stres, studovala jsem jógu, abych se stala certifikovanou lektorkou hormonální jógové terapie. Po certifikaci se moje menstruace zase vrátila do normálu. Na dovolené v Egyptě jsem se podivila, když díky nezřízenému ochutnávání místních dobrot jsem přibrala nezvykle v oblasti pasu, to se mi před tím nikdy nestalo. Po návratu domů jsem přidala na frekvenci cvičení sestavy hormonální jógové terapie a pas se zase objevil. Vy máte dnes tu výhodu, že svůj metabolismus můžete urychlit i pomocí produktů Laffe. Občas se objevila návalová vlna, jen teplo, žádné velké pocení. Nebo mírně zvýšený cholesterol. Jako upozornění od těla, že to přeháním s cukrem a stresem. A v 50 letech přišla poslední menstruace. Ano! Díky hormonální jógové terapii pro ženy, kterou jsem léta cvičila, jsem mému tělu dopřála čas a prostor, aby se na menopauzu připravilo. Dnes to doporučuju ostatním ženám.

Nemusíte znát jógu. Nemusíte mít žádné zkušenosti s jakýmkoliv cvičením. Začít lze v každém věku. Paní Dinah Rodrigues uvádí, že díky studii, kterou dělala mezi cvičenkami, zjistila, že tvorba estrogenu ve vaječnících se díky cvičení sestavy hormonální jógy znovu nastartovala i u 60. leté ženy. Sestavu stačí cvičit 3x až 4x týdně. Její zacvičení vám zabere cca 30 minut. Jedná se o sestavu stále stejných cviků, které opakujete.

Že to je nuda? Nesouhlasím.
Cvičíme dynamicky a střídáme u toho různé jógové pozice s hlubokými nádechy a výdechy nosem. Jsem z účinků této metody tak nadšená, že už 4 roky jsem její certifikovanou lektorkou a učím další ženy, aby i ony zrály radostně a užívaly si tuto etapu svého života.

Zažívejte menopauzu v harmonii díky produktům Laffe. A pro dostatek pohybu pozvěte do svého života i hormonální jógovou terapii pro ženy podle Dinah Rodrigues. Můžu vás ubezpečit, že díky cvičení hormonální jógy žádný tělesný a dušení úpadek u sebe nepozoruju. Přijďte se podívat na ukázkovou lekci, kterou vedu 1x měsíčně.
Přeju vám menopauzu v harmonii.

Ing. Radka Kolínová

Ing. Irena Marešová

V Laffe.cz mám na starost marketing. Také tvořím příspěvky na sociální sítě, kreslím a pěstuji pokojové rostliny. Myslím si, že příroda je velmi důležitá, můžeme ji čerpat pro svůj prospěch a také se z ní hodně učit.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Ženské pohlavní hormony ovlivňují mnoho procesů v ženském těle. Je pro ně
přirozené kolísání, které odpovídá za normální průběh menstruačního cyklu a pak také
přechodu – menopauzy. Avšak narušení těchto přirozených procesů může být spojeno
s výraznými obtížemi. Možností, jakým způsobem se tyto procesy mohou narušit je mnoho.
Může za tím být zhoršující se životní prostředí, nekvalitní spánek a tím narušení
cirkadiánního rytmu, ale také nezdravé stravování a stres.

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

Ptáte se, proč být krásná, zdravá a přitažlivá? To je jednoduché – krása vychází zevnitř, pokud si dovolíte být krásná i když nejste dokonalá, lidé si vás budou vážit a oceňovat vás. Nestačí být přitažlivá pouze pro muže, ale také pro sebe.

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Pokud trpíte depresí, zapojit se do samoléčby může být velký krok. Ochota pomoct sám sobě ukazuje, že si v podstatě věříte – i když si toho v mnoha okamžicích nevšimnete. Také to ukazuje, že se chcete o sebe starat. Rádi bychom vás podpořili těmito pěti tipy, jak si pomoci při depresi a splínu sám/sama. Doporučená opatření vám mohou pomoci, abyste sami našli cestu zpět ke kvalitnějšímu životu.

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Vytvořte si domácí ústní vody s tinkturou z kontryhele, která pomáhá při zánětech a zastavuje krvácení. Recept připravila naše spřátelená Radka Kořenářka, tak doufáme, že jej využijete a bude vám ku prospěchu dlouhá léta. 🙂

7 tipů, jak na jarní detox

7 tipů, jak na jarní detox

arní detoxikace má opodstatněnou úlohu v našem životě. Jaro s sebou přináší příležitost v podobě očisty organismu, příroda se probouzí a rostliny obsahují spoustu prospěšných látek. Naše tělo se umí samo zbavit velké části škodlivin, které v něm zůstávají po konzumaci nezdravého jídla, alkoholu či po kouření, přesto potřebuje naši pomoc. Sepsali jsme pro vás jednoduché tipy, které snadno zařadíte do svého života a budete se cítit lépe.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest