Úvod 9 Gynekologie 9 Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

1.11.2021 | Gynekologie, Perimenopauza, Poradenství, Poradna pro menopauzu, Zdraví

Kde se menopauza bere? Jak již název „perimenopauza“ naznačuje, jedná se dobu před menopauzou, kdy naše tělo přirozeně přechází do menopauzy a pomalu se ukončují reprodukční léta. Perimenopauza je tedy pozvolná proměna našeho těla. Premenopauzou je pak označováno reprodukční období ženy. Koukněte se na produkty, které pomáhají v premenopauze. 

Perimenopauza začíná u žen v různém věku. Někdo si všimne okolo 40. let nepravidelné menstruace nebo jiných známek postupu k menopauze. Některé ženy ji ale mohou zaznamenat již okolo 35. roku.

Úroveň estrogenu – hlavního ženského hormonu – v této době v našem těle dynamicky kolísá nahoru a dolu – hormonální rovnováha je tedy velmi důležitá. Doba menstruačního cyklu se může měnit a dokonce je možné zaznamenat příznaky podobné menopauze, jako jsou návaly horka, problémy se spánkem a vaginální suchost. K dispozici jsou léčby, které tyto příznaky zmírňují.

Jakmile projdeme 12 po sobě jdoucích měsíců bez menstruace, oficiálně jsme dosáhli menopauzy a období perimenopauzy je u konce.

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Během premenopauzy v našem těle probíhají změny. Některé jsou příjemnější a některé méně příjemné. Můžeme pozorovat:

  1. Nepravidelnou menstruaci: Ovulace se stává nepředvídatelnější, doba mezi menstruacemi může být delší nebo kratší, tok může být lehký až těžký a některá období můžete přeskočit. Pokud máte trvalou změnu délky menstruačního cyklu o sedm a více dní, můžete být na začátku perimenopauzy. Pokud máte mezi jednotlivými menstruacemi prostor 60 dní a více, pravděpodobně jste v pozdní perimenopauze. Nicméně hormonální rovnováhu můžete snadno ovlivnit a mít pravidelnou menstruaci delší dobu – zkuste například tinkturu z kontryhele.

  2. Návaly horka a problémy se spánkem: Návaly horka jsou v tomto období poměrně běžné. Intenzita, délka a frekvence se liší. Problémy se spánkem jsou často způsobeny návaly horka nebo nočním pocením, ale někdy se spánek stává nepředvídatelným i bez nich. Pomoci si můžete tinkturou z jeřabiny a nebo červeného jetele.

  3. Změny nálad: Během perimenopauzy se mohou objevit změny nálady, podrážděnost nebo zvýšené riziko deprese. Příčinou těchto příznaků může být narušení spánku spojené s návaly horka. Pro klidný spánek doporučujeme Good Night BIO – nápoj z kozlíku lékařského.  Změny nálady mohou být ale také způsobeny faktory, které nesouvisejí s hormonálními změnami perimenopauzy.

  4. Nízká lubrikace, zvýšené riziko infekcí a inkontinence: Když se hladiny estrogenu sníží, vaše vaginální tkáně mohou ztratit lubrikaci a pružnost, což způsobí bolestivý styk. Nízký estrogen může také způsobit, že budete zranitelnější vůči močovým nebo vaginálním infekcím. Ztráta tkání může přispět k úniku moči. Pokud trpíte suchostí, i bylinky mají sílu vám pomoci – na tento příznak jsme vyvinuly Vitalium WOMAN – tinkturu ze dvou bylin pro ženy.

  5. Snížení plodnosti: Jak se ovulace stává nepravidelnou, vaše schopnost otěhotnět klesá. Nicméně, pokud máte menstruaci, těhotenství je stále možné.

  6. Změny sexuálních funkcí: Během perimenopauzy se může změnit sexuální vzrušení a touha. To se děje i mužům koukněte se na párový bylinný balíček.

  7. Odvápnění kostí: S klesající hladinou estrogenu se začnou odvápňovat kosti rychleji, což zvyšuje riziko osteoporózy – onemocnění, které způsobuje křehké kosti.

  8. Změna hladiny cholesterolu: Klesající hladina estrogenu může vést k nepříznivým změnám hladiny cholesterolu v krvi.

Kdy je potřeba navštívit lékaře?

Některé ženy nepociťují natolik závažné příznaky perimenopauzy, že by vyžadovaly návštěvu lékaře a tolerují je. Některé však k lékaři zajdou. Příznaky mohou být jemné a přicházejí postupně, možná si zpočátku ani neuvědomíte, že jsou všechny spojeny se stejnou věcí – hormonálními výkyvy přechodu v menopauze.

Pokud máte příznaky, které zasahují do vašeho života nebo pohody, jako jsou návaly horka, změny nálad nebo změny sexuálních funkcí, které se vás týkají, doporučujeme navštívit svého lékaře.

Kde se perimenopauza bere?

Jak procházíte perimenopauzou, produkce estrogenu a progesteronu, klíčových ženských hormonů, ve vašem těle stoupá a klesá. Mnoho změn, ke kterým dochází během perimenopauzy, je důsledkem poklesu estrogenu.

Rizikové faktory

Menopauza je normální životní fáze. U některých žen se však může objevit dříve než u jiných. Ačkoli to není vždy přesvědčivé, některé důkazy naznačují, že určité faktory mohou zvýšit pravděpodobnost, že začnete s perimenopauzou v dřívějším věku, Tyto příznaky jsou:

Kouření: nástup menopauzy nastává o 1 až 2 roky dříve u žen, které kouří, než u žen, které nekouří.

Rodinná historie: ženy s rodinnou anamnézou rané menopauzy se mohou s časnou menopauzou setkat také

Léčba rakoviny: léčba rakoviny pomocí chemoterapie nebo pánevní radiační terapie je spojena s časnou menopauzou.

Hysterektomie: Hysterektomie, která vám odstraní dělohu, ale ne vaječníky, obvykle nezpůsobuje menopauzu. Přestože již nemáte menstruaci, vaše vaječníky špatně produkují estrogen. Taková operace však může způsobit, že menopauza nastane dříve, než je průměr. Pokud máte jeden vaječník odstraněný, může zbývající vaječník přestat fungovat dříve, než se očekávalo.

Komplikace:

Nepravidelná menstruace je charakteristickým znakem perimenopauzy. Většinu času je to normální a není se čeho obávat. Navštivte svého lékaře, pokud:

  • Krvácení je extrémně silné – měníte tampony nebo vložky každou hodinu nebo dvě po dobu dvou nebo více hodin

  • Krvácení trvá déle než sedm dní

  • Mezi menstruacemi dochází ke krvácení

  • Období se pravidelně dělí s méně než 21denním odstupem

Příznaky, jako jsou tyto, mohou znamenat problém s reprodukčním systémem, který vyžaduje diagnostiku a léčbu.

Převzato a přeloženo ze stránky: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/perimenopause/symptoms-causes/syc-20354666?p=1

Ing. Irena Marešová

V Laffe.cz mám na starost marketing. Také tvořím příspěvky na sociální sítě, kreslím a pěstuji pokojové rostliny. Myslím si, že příroda je velmi důležitá, můžeme ji čerpat pro svůj prospěch a také se z ní hodně učit.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Ženské pohlavní hormony ovlivňují mnoho procesů v ženském těle. Je pro ně
přirozené kolísání, které odpovídá za normální průběh menstruačního cyklu a pak také
přechodu – menopauzy. Avšak narušení těchto přirozených procesů může být spojeno
s výraznými obtížemi. Možností, jakým způsobem se tyto procesy mohou narušit je mnoho.
Může za tím být zhoršující se životní prostředí, nekvalitní spánek a tím narušení
cirkadiánního rytmu, ale také nezdravé stravování a stres.

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

Ptáte se, proč být krásná, zdravá a přitažlivá? To je jednoduché – krása vychází zevnitř, pokud si dovolíte být krásná i když nejste dokonalá, lidé si vás budou vážit a oceňovat vás. Nestačí být přitažlivá pouze pro muže, ale také pro sebe.

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Pokud trpíte depresí, zapojit se do samoléčby může být velký krok. Ochota pomoct sám sobě ukazuje, že si v podstatě věříte – i když si toho v mnoha okamžicích nevšimnete. Také to ukazuje, že se chcete o sebe starat. Rádi bychom vás podpořili těmito pěti tipy, jak si pomoci při depresi a splínu sám/sama. Doporučená opatření vám mohou pomoci, abyste sami našli cestu zpět ke kvalitnějšímu životu.

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Vytvořte si domácí ústní vody s tinkturou z kontryhele, která pomáhá při zánětech a zastavuje krvácení. Recept připravila naše spřátelená Radka Kořenářka, tak doufáme, že jej využijete a bude vám ku prospěchu dlouhá léta. 🙂

7 tipů, jak na jarní detox

7 tipů, jak na jarní detox

arní detoxikace má opodstatněnou úlohu v našem životě. Jaro s sebou přináší příležitost v podobě očisty organismu, příroda se probouzí a rostliny obsahují spoustu prospěšných látek. Naše tělo se umí samo zbavit velké části škodlivin, které v něm zůstávají po konzumaci nezdravého jídla, alkoholu či po kouření, přesto potřebuje naši pomoc. Sepsali jsme pro vás jednoduché tipy, které snadno zařadíte do svého života a budete se cítit lépe.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest