Úvod 9 Poradenství 9 Návaly horka: jaká je první pomoc?

Návaly horka: jaká je první pomoc?

15.11.2021 | Poradenství, Poradna pro menopauzu, Zdraví

Návaly horka – tento nepříjemný symptom menopauzy se objevuje u 75 % žen, takže první dobrá zpráva je, že pokud jimy trpíte, rozhodně v tom nejste samy! Nejčastěji k nim dochází asi osm až více let po menopauze.

Příčina spočívá ve snížené hladině estrogenu, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy termoregulačního systému našeho organismu. Hormonální rovnováhu můžete nastavit pomocí Laffe woman balance, který obsahuje macu, shatawari a červená jetel. Termoregulační systém následně nesprávně vyhodnotí teplotu určité oblasti našeho těla a na základě této nesprávné informace aktivuje vazomotorický systém – rozšíření nebo zúžení cév (tak mohou vznikat symptomy menopauzy, úzkosti, neuropatických bolestí, fibromyalgie, močových nemocí a chronických bolestí). 

Jak vznikají návaly horka?

Aktivováním vazomotorického systému se rozšíří naše tepny, aby do dané oblasti mohlo proudit více krve a mohla se tak zde obnovit tepelná rovnováha, čímž vzniká nával horka.

Frekvence těchto návalů horka může kolísat od jednoho návalu týdně až k mnoha návalům denně. Při velmi silných návalech dochází k zarudnutí obličeje, pocení a zrychlenému bušení srdce, nespavosti a tělesné únavě a vyčerpanosti. Podle výzkumu jsou k návalům horka náchylnější ženy s indukovanou menopauzou (při chirurgickém odstranění vaječníků), obzvlášť během prvních několika měsíců po operaci (ovarektomii).

Jak si rychle můžete pomoci při návalu horka? 

První rychlou pomocí může být jógová dechová technika – Šítalí.

Šítalí pránájáma je tzv. ledový dech. Uvedená technika se provádí tak, že stočíte jazyk do trubičky, tu potom vystrčíte asi 1 až 2 centimetry ze stahujících se rtů. Téměř okamžitě se vám ochladí tělo a také probudí všechny chladivé procesy v těle. Šítalí také zmírňuje neustálou chuť pít a pomáhá výrazně při léčení cukrovky. 

Provedení:

  1. Posaďte se do pohodlné polohy se vzpřímenou páteří. 
  2. Stočte jazyk do trubičky nebo vytvořte tvar ostrého „V“ a vystrčte jazyk ze stahujících se rtů. 
  3. Vzduch se nadechuje, někdy se přímo “srká” po krátkých doušcích srolovaným jazykem. 
  4. Máte-li plné plíce, zastavte na okamžik dýchání, pak pomalu vydechněte nosem a opět zastavte dech.

Dosáhnete chladivého účinku pro celý centrální nervový systém.

Jaké bylinky vám na návaly mohou pomoci? 

Podle bylinkářky paní Kasardové je důležité při výběru bylinek sledovat i jiné symptomy.jerabina - návaly horka

  1. V noci nemůžete spát, protože se příliš potíte?  V tomto případě je výborná tinktura z ovsa – buď samotná, nebo zároveň s jeřabinou nebo červeným jetelem
  2. Nemůžete shodit přebytečná kila a trpíte návaly horka? Velkým pomocníkem pro vás může být opět jeřabina nebo červený jetel.
  3. Pokud vás k návalům horka trápí i nepravidelný cyklus a ochablá prsa, pomůže kotvičník a pískavice – tinktura Laffe woman VENUS

Produkty laffe vybíráme pečlivě a dbáme na nejvyšší kvalitu. Všechny bylinky jsou ručně sbírány v čisté přírodě pod Tatrami. 

Pavla Galla Rožumberská

Zdroje: Hormonální jógová terapie od Dinah Rodriguez a zkušenosti bylinkářky paní Kasardové

Pavla Galla Rožumberská 

Průvodkyně světem jógy, rituálů a obřadů Mou životní vášní je jóga, tanec a rituály. Vnímám je také jako svá životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhám ostatním ženám nalézt jejich vnitřní zdroj energie, životní harmonii a pocit naplnění. Jsem certifikovanou lektorkou Hormonální jógové terapie a dalších forem jógy, autorkou knihy a motivačních karet Proměna a několika onlinových programů se zaměřením na ženství, jógu a meditace. Jsem milující matkou, manželkou, lektorkou, průvodkyní, ale především citlivou ženou s otevřeným srdcem na dlani.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Ženské pohlavní hormony ovlivňují mnoho procesů v ženském těle. Je pro ně
přirozené kolísání, které odpovídá za normální průběh menstruačního cyklu a pak také
přechodu – menopauzy. Avšak narušení těchto přirozených procesů může být spojeno
s výraznými obtížemi. Možností, jakým způsobem se tyto procesy mohou narušit je mnoho.
Může za tím být zhoršující se životní prostředí, nekvalitní spánek a tím narušení
cirkadiánního rytmu, ale také nezdravé stravování a stres.

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

Ptáte se, proč být krásná, zdravá a přitažlivá? To je jednoduché – krása vychází zevnitř, pokud si dovolíte být krásná i když nejste dokonalá, lidé si vás budou vážit a oceňovat vás. Nestačí být přitažlivá pouze pro muže, ale také pro sebe.

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Pokud trpíte depresí, zapojit se do samoléčby může být velký krok. Ochota pomoct sám sobě ukazuje, že si v podstatě věříte – i když si toho v mnoha okamžicích nevšimnete. Také to ukazuje, že se chcete o sebe starat. Rádi bychom vás podpořili těmito pěti tipy, jak si pomoci při depresi a splínu sám/sama. Doporučená opatření vám mohou pomoci, abyste sami našli cestu zpět ke kvalitnějšímu životu.

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Vytvořte si domácí ústní vody s tinkturou z kontryhele, která pomáhá při zánětech a zastavuje krvácení. Recept připravila naše spřátelená Radka Kořenářka, tak doufáme, že jej využijete a bude vám ku prospěchu dlouhá léta. 🙂

7 tipů, jak na jarní detox

7 tipů, jak na jarní detox

arní detoxikace má opodstatněnou úlohu v našem životě. Jaro s sebou přináší příležitost v podobě očisty organismu, příroda se probouzí a rostliny obsahují spoustu prospěšných látek. Naše tělo se umí samo zbavit velké části škodlivin, které v něm zůstávají po konzumaci nezdravého jídla, alkoholu či po kouření, přesto potřebuje naši pomoc. Sepsali jsme pro vás jednoduché tipy, které snadno zařadíte do svého života a budete se cítit lépe.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest