Úvod 9 Poradenství 9 Návaly horka: jaká je první pomoc?

Návaly horka: jaká je první pomoc?

15.11.2021 | Poradenství, Poradna pro menopauzu, Zdraví

Návaly horka – tento nepříjemný symptom menopauzy se objevuje u 75 % žen, takže první dobrá zpráva je, že pokud jimy trpíte, rozhodně v tom nejste samy! Nejčastěji k nim dochází asi osm až více let po menopauze.

Příčina spočívá ve snížené hladině estrogenu, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy termoregulačního systému našeho organismu. Hormonální rovnováhu můžete nastavit pomocí Laffe woman balance, který obsahuje macu, shatawari a červená jetel. Termoregulační systém následně nesprávně vyhodnotí teplotu určité oblasti našeho těla a na základě této nesprávné informace aktivuje vazomotorický systém – rozšíření nebo zúžení cév (tak mohou vznikat symptomy menopauzy, úzkosti, neuropatických bolestí, fibromyalgie, močových nemocí a chronických bolestí). 

Jak vznikají návaly horka?

Aktivováním vazomotorického systému se rozšíří naše tepny, aby do dané oblasti mohlo proudit více krve a mohla se tak zde obnovit tepelná rovnováha, čímž vzniká nával horka.

Frekvence těchto návalů horka může kolísat od jednoho návalu týdně až k mnoha návalům denně. Při velmi silných návalech dochází k zarudnutí obličeje, pocení a zrychlenému bušení srdce, nespavosti a tělesné únavě a vyčerpanosti. Podle výzkumu jsou k návalům horka náchylnější ženy s indukovanou menopauzou (při chirurgickém odstranění vaječníků), obzvlášť během prvních několika měsíců po operaci (ovarektomii).

Jak si rychle můžete pomoci při návalu horka? 

První rychlou pomocí může být jógová dechová technika – Šítalí.

Šítalí pránájáma je tzv. ledový dech. Uvedená technika se provádí tak, že stočíte jazyk do trubičky, tu potom vystrčíte asi 1 až 2 centimetry ze stahujících se rtů. Téměř okamžitě se vám ochladí tělo a také probudí všechny chladivé procesy v těle. Šítalí také zmírňuje neustálou chuť pít a pomáhá výrazně při léčení cukrovky. 

Provedení:

  1. Posaďte se do pohodlné polohy se vzpřímenou páteří. 
  2. Stočte jazyk do trubičky nebo vytvořte tvar ostrého „V“ a vystrčte jazyk ze stahujících se rtů. 
  3. Vzduch se nadechuje, někdy se přímo “srká” po krátkých doušcích srolovaným jazykem. 
  4. Máte-li plné plíce, zastavte na okamžik dýchání, pak pomalu vydechněte nosem a opět zastavte dech.

Dosáhnete chladivého účinku pro celý centrální nervový systém.

Jaké bylinky vám na návaly mohou pomoci? 

Podle bylinkářky paní Kasardové je důležité při výběru bylinek sledovat i jiné symptomy.jerabina - návaly horka

  1. V noci nemůžete spát, protože se příliš potíte?  V tomto případě je výborná tinktura z ovsa – buď samotná, nebo zároveň s jeřabinou nebo červeným jetelem
  2. Nemůžete shodit přebytečná kila a trpíte návaly horka? Velkým pomocníkem pro vás může být opět jeřabina nebo červený jetel.
  3. Pokud vás k návalům horka trápí i nepravidelný cyklus a ochablá prsa, pomůže kotvičník a pískavice – tinktura Laffe woman VENUS

Produkty laffe vybíráme pečlivě a dbáme na nejvyšší kvalitu. Všechny bylinky jsou ručně sbírány v čisté přírodě pod Tatrami. 

Pavla Galla Rožumberská

Zdroje: Hormonální jógová terapie od Dinah Rodriguez a zkušenosti bylinkářky paní Kasardové

Pavla Galla Rožumberská 

Průvodkyně světem jógy, rituálů a obřadů Mou životní vášní je jóga, tanec a rituály. Vnímám je také jako svá životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhám ostatním ženám nalézt jejich vnitřní zdroj energie, životní harmonii a pocit naplnění. Jsem certifikovanou lektorkou Hormonální jógové terapie a dalších forem jógy, autorkou knihy a motivačních karet Proměna a několika onlinových programů se zaměřením na ženství, jógu a meditace. Jsem milující matkou, manželkou, lektorkou, průvodkyní, ale především citlivou ženou s otevřeným srdcem na dlani.

doporučujeme

Podobné příspěvky

6 tipů, jak podpořit imunitu pro vaše zdraví

6 tipů, jak podpořit imunitu pro vaše zdraví

Náš imunitní systém je tedy souhrn mechanismů, který nám udržuje integritu těla. Starají se o to naše vnitřní orgány, kdy každý má svou určitou ochrannou funkci. Jsou to pak především lymfatické orgány, které jsou oním „hlídacím psem“ naší fyzické schránky. Lymfatickými orgány jsou rozhodně naše lymfatické (neboli mízní) cesty a uzliny, patří sem také slezina jako největší lymfatický orgán v těle. Nezapomeňme také na mandle (krční i nosní), kostní dřeň, brzlík nebo třeba apendix(červovitý výběžek slepého střeva), někdy také nazývaný břišní mandle.

Byliny: V čem tkví jejich síla? Rozhovor s bylinkářkou

Byliny: V čem tkví jejich síla? Rozhovor s bylinkářkou

Zeptali jsme se na důležité otázky ohledně bylin Sáry Kasardové, která se svojí rodinou pěstuje bylinky pod Tatrami. Koukněte se na video a pokud máte nějaké dotazy ohledně byliny/bylinek, napište nám je do komentářů. S paní Kasardovou je projdeme a odpovíme.  Zaujaly...

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Kde se menopauza bere? Jak již název “perimenopauza” naznačuje, jedná se dobu před menopauzou, kdy naše tělo přirozeně přechází do menopauzy a pomalu se ukončují reprodukční léta. Perimenopauza je tedy pozvolná proměna našeho těla. Premenopauzou je pak označováno reprodukční období ženy. Koukněte se na produkty, které pomáhají v premenopauze. 

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 2

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 2

Důležitým milníkem v životě ženy, spojený se změnou postavy, tělesné kompozice a psychiky, je bezesporu začátek dospělosti, tedy konec puberty, těhotenství, kojení a menopauza. Změnu postavy většinou doprovází přibírání na váze, tedy nabírání tělesného tuku. Namísto...

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

V životě žen existují různá životní období doprovázená různou fyzickou a psychickou kondicí. Jsou to životní etapy náročnější a jednodušší. Jak zvládneme hubnutí v menopauze, závisí jen a jedině na nás samotných.

Sledujte nás

Pin It on Pinterest