Úvod 9 Poradna pro menopauzu 9 Menopauza: 5 rad, proč zařadit fytoestrogeny do jídelníčku

Menopauza: 5 rad, proč zařadit fytoestrogeny do jídelníčku

24.01.2022 | Poradna pro menopauzu, Zdraví

Fytoestrogeny se řadí do skupiny neendokrinních estrogenů, neendokrinních proto, že nejsou tvořeny v našem těle, ale přijímáme je zvenku – tedy z jídla, které jíme. U většiny mladých žen v plodném věku není žádoucí, aby ve stravě přijímali potraviny s vyšším obsahem estrogenů. Jinak je tomu ale u žen ve věku nad 50 let (tedy u žen, které mívají nedostatek estrogenu v těle) v období menopauzy.

K čemu je nám strava bohatá na fytoestrogeny?

U žen nad 50 let může příjem estrogenů v potravě mít pozitivní vliv na jejich zdraví a vést například i ke snížení vzniku rakoviny. Dle klinických studií má fytoestrogen pozitivní vliv na rakovinu prsu a také na karcinom dělohy.
V období menopauzy je velkým problémem výkyv hormonů, a právě příjem fytoestrogenu je může částečně stabilizovat. Například nepříjemný příznak menopauzy, jakým jsou návaly horka dle klinických studií při vyšším příjmu fytoestrogenu je zmírněn až dokonce úplně nepřítomen.

Jedná se i o prevenci osteoporózy. A to nejlépe v kombinaci s vitamínem D. Působí blahodárně i na kardiovaskulární systém, a to díky pozitivnímu efektu na aterosklerózu. Pomáhá také stabilizovat hladiny železa a tím být i protizánětlivý. V neposlední řadě také pomáhá zvyšovat libido a bojuje proti vaginální suchosti.

A jaké potraviny tedy zařadit do jídelníčku ?

Mezi potraviny s nejvyšším obsahem estrogenu patří: sója a výrobky z ní (zde ale opatrně, může se hůře trávit, proto raději sojový lecitin), lněné semínko, tempeh, oves, ječmen, luštěniny, sezam, jablka, mrkev, granátové jablko, jetel luční. Z doplňků stravy Vám může být dobrým pomocníkem nápoj s výtažky právě z červeného jetele https://www.laffe.cz/laffe-latte-woman-balance-bio/. Nebo přímo tinktura https://www.laffe.cz/laffe-tinktura-cerveny-jetel/.

Jaké potraviny naopak snižují hladiny estrogenu?

Patří mezi ně košťálová zelenina – brokolice, kapusta, květák či kedlubna. Pak také citrusové plody – citrony, pomeranče, limetky či grepy. Ovšem důležitá je pestrá strava a proto to, neznamená, že byste tyto potraviny neměli jíst vůbec. Jen si hlídat jejich množství a nejíst od rána do večera třeba citrusy. A hlavně myslet na to, že větší škody uděláte, když sníte smažené jídlo plné éček než 6 pomerančů.

MUDr. Kateřina Hrazdírová

Nutriční lékařka, která pomáhá nejen ženám v menopauze nastavovat jídelníček podle jejich osobních preferencí. Její klienti hravě a zdravě zvládnou stravovací omezení (celiakii, intoleranci na laktózu...), a také získají energii, krásné a zdravé tělo.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Hormonální rovnováha a menopauza: Jaké hormony nás ovlivňují a jak ji získat?

Ženské pohlavní hormony ovlivňují mnoho procesů v ženském těle. Je pro ně
přirozené kolísání, které odpovídá za normální průběh menstruačního cyklu a pak také
přechodu – menopauzy. Avšak narušení těchto přirozených procesů může být spojeno
s výraznými obtížemi. Možností, jakým způsobem se tyto procesy mohou narušit je mnoho.
Může za tím být zhoršující se životní prostředí, nekvalitní spánek a tím narušení
cirkadiánního rytmu, ale také nezdravé stravování a stres.

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

Ptáte se, proč být krásná, zdravá a přitažlivá? To je jednoduché – krása vychází zevnitř, pokud si dovolíte být krásná i když nejste dokonalá, lidé si vás budou vážit a oceňovat vás. Nestačí být přitažlivá pouze pro muže, ale také pro sebe.

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Deprese, splín a svépomoc: Co mohu sama proti své depresi udělat?

Pokud trpíte depresí, zapojit se do samoléčby může být velký krok. Ochota pomoct sám sobě ukazuje, že si v podstatě věříte – i když si toho v mnoha okamžicích nevšimnete. Také to ukazuje, že se chcete o sebe starat. Rádi bychom vás podpořili těmito pěti tipy, jak si pomoci při depresi a splínu sám/sama. Doporučená opatření vám mohou pomoci, abyste sami našli cestu zpět ke kvalitnějšímu životu.

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Vytvořte si domácí ústní vody s tinkturou z kontryhele, která pomáhá při zánětech a zastavuje krvácení. Recept připravila naše spřátelená Radka Kořenářka, tak doufáme, že jej využijete a bude vám ku prospěchu dlouhá léta. 🙂

7 tipů, jak na jarní detox

7 tipů, jak na jarní detox

arní detoxikace má opodstatněnou úlohu v našem životě. Jaro s sebou přináší příležitost v podobě očisty organismu, příroda se probouzí a rostliny obsahují spoustu prospěšných látek. Naše tělo se umí samo zbavit velké části škodlivin, které v něm zůstávají po konzumaci nezdravého jídla, alkoholu či po kouření, přesto potřebuje naši pomoc. Sepsali jsme pro vás jednoduché tipy, které snadno zařadíte do svého života a budete se cítit lépe.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest