Úvod 9 Poradna pro menopauzu 9 Co znamená klimakterium a jaké jsou příznaky menopauzy?

Co znamená klimakterium a jaké jsou příznaky menopauzy?

12.07.2021 | Poradna pro menopauzu

Klimakterium je významným obdobím v životě každé ženy. Jde o dobu mezi plodným věkem ženy a začátkem fyziologického stárnutí, ve kterém dochází k poklesu funkce vaječníků.  Jako menopauza je pak označována závěrečná část klimakteria, kdy dojde k úplnému vymizení menstruačního cyklu. Ze snižující se funkce vaječníků a tvorby pohlavních hormonů tedy vzniká celá řada hormonálních, metabolických, organických a psychických změn, které jsou součástí procesu stárnutí a které často negativně ovlivňují kvalitu života. 

Laffe.cz máme pro vás připravené produkty, které vám pomohou překonat období menopauzy, abyste se cítili vitálně, fit a svěže. 

Přirozená menopauza je poslední krvácení z dělohy, po kterém následuje alespoň rok bez menstruace. Průměrný věk přirozené menopauzy je často v literatuře uváděn, jako přelom pátého a šestého decennia. Je však nutné podotknout, že se jedná o historicky zavedenou hodnotu, která je do značné míry individuální a u každé ženy je ovlivněna různými faktory. Jedná se především o dědičnost, životní styl – zvláště pak závislost na nikotinu. Předčasná menopauza (neboli perimenopauza) má stanovenou hranici 40 let. Příčinou mohou být například autoimunitní onemocnění, nebo již zmíněné genetické vlivy. Menopauzu je možné navodit také chirurgickým zákrokem, a to odstraněním obou vaječníků nebo ukončením jejich funkce chemoterapií či aktinoterapií. 

Hlavní příčinou změn během menopauzy a z toho vyplývajících obtíží je ukončení ovariální funkce a výrazný pokles hladiny estrogenů.

Úbytek folikulů urychlují vlivy genetické, infekční, autoimunitní, ionizující záření, cytotoxické látky, operační zásahy a různé další chorobné stavy.  Nedostatek estrogenů ovlivňuje cílové tkáně a orgány. Menopauze je proto přisuzována řada symptomů. Řada symptomů jednoznačně souvisí s nedostatkem estrogenů a hormonální nerovnováhou (produkty pro hormonální nerovnováhu), u dalších je obtížné odlišit podíl vlivu hormonálních změn a stárnutí organismu. Obtíže vyvolané deficitem estrogenů lze rozdělit podle rychlosti projevu na akutní, subakutní a pozdní příznaky. Akutní příznaky bývají nejvýraznější během prvních 3 let po menopauze a v dalším průběhu klimakteria jejich výskyt klesá. Jednotlivé symptomy, jejich intenzita, frekvence i délka trvání jsou u každé ženy různé. 

  • Typické jsou návaly horka trvající několik vteřin až minut, často doprovázené pocením s pocitem chladu, vyskytují se asi u dvou třetin všech žen. 
  • Dalšími příznaky jsou bušení srdce, závratě, nespavost, zvýšená únava, bolesti hlavy, podrážděnost, pocity úzkosti, zhoršení paměti a koncentrace, ztráta libida a sebevědomí. 

Všechny orgány v těle, které jsou závislé na dodávce estrogenu, podléhají při jeho nedostatku takzvané atrofizaci, tedy zmenšení a snížení funkce. Významné jsou projevy na genitálu. Ztenčuje se kůže vulvy a poševní epitel, sliznice se vyhlazuje, pochva se zmenšuje a ztrácí elasticitu, což může způsobovat bolestivý pohlavní styk a sexuální problémy. Mění se vaginální pH a tím i poševní mikroflóra, snižuje se odolnost vůči infekcím. Zmenšuje se děloha, atrofuje endometrium i myometrium, zmenšují se vaječníky. Nedostatek estrogenů má za následek také zmenšení sliznic močového systému a tím související potíže – častější nucení na močení, neudržení moči, časté záněty močových cest. Změny se projevují též na kůži a prsní žláze. 

Je nutno také zmínit, že se 

  • může významně zvýšit hladina krevního tlaku, 
  • zhoršuje se inzulinová citlivost, 
  • zvyšuje se hladina cholesterolu, 
  • zvyšuje se srážlivost krve a 
  • narůstá průměrná hmotnost s preferenčním ukládáním tuku v nejen oblasti břicha (výrobky pro štíhlou postavu).

Jednotlivé změny nemusí být dramatické, ale jejich součet vyústí v urychlení aterosklerotických cévních změn a markantní zvýšení celkového kardiovaskulárního rizika. 

K závažným změnám dochází také v kostech.

Po menopauze se zrychluje metabolismus kosti s převahou kostního úbytku a vzniká klimakterická osteoporóza. Pomoc při osteoporóze najdete zdeJe projevem stárnutí kosti a nedostatku estrogenů. Typické zlomeniny při klimakterické osteoporóze jsou kompresivní zlomeniny obratlů, zlomeniny krčku stehenní kosti a zlomeniny zápěstí.  

Zachovejte chladnou hlavu, nechte vše plynout. My se pokusíme cestu menopauzou usnadnit a být vám oporou. V dalších článcích si nastíníme, jak menopauzu zvládnout.

Mudr. Kateřina Hrazdírová

MUDr. Kateřina Hrazdírová

Nutriční lékařka, která pomáhá nejen ženám v menopauze nastavovat jídelníček podle jejich osobních preferencí. Její klienti hravě a zdravě zvládnou stravovací omezení (celiakii, intoleranci na laktózu...), a také získají energii, krásné a zdravé tělo.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Návaly horka: jaká je první pomoc?

Návaly horka: jaká je první pomoc?

Příčina spočívá ve snížené hladině estrogenu, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy termoregulačního systému našeho organismu. Hormonální rovnováhu můžete nastavit pomocí Laffe woman balance, který obsahuje macu, shatawari a červená jetel. Termoregulační systém následně nesprávně vyhodnotí teplotu určité oblasti našeho těla a na základě této nesprávné informace aktivuje vazomotorický systém – rozšíření nebo zúžení cév (tak mohou vznikat symptomy menopauzy, úzkosti, neuropatických bolestí, fibromyalgie, močových nemocí a chronických bolestí). 

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Kde se menopauza bere? Jak již název “perimenopauza” naznačuje, jedná se dobu před menopauzou, kdy naše tělo přirozeně přechází do menopauzy a pomalu se ukončují reprodukční léta. Perimenopauza je tedy pozvolná proměna našeho těla. Premenopauzou je pak označováno reprodukční období ženy. Koukněte se na produkty, které pomáhají v premenopauze. 

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

V životě žen existují různá životní období doprovázená různou fyzickou a psychickou kondicí. Jsou to životní etapy náročnější a jednodušší. Jak zvládneme hubnutí v menopauze, závisí jen a jedině na nás samotných.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest