Důležitým milníkem v životě ženy, spojený se změnou postavy, tělesné kompozice a psychiky, je bezesporu začátek dospělosti, tedy konec puberty, těhotenství, kojení a menopauza. Změnu postavy většinou doprovází přibírání na váze, tedy nabírání tělesného tuku. Namísto „žádoucích partií“, kde by chtěla přibrat snad každá žena (prsa a v dnešní době moderní, naducaný zadeček), se však často tuk usazuje v oblasti bříška, bůčků, špíčků na zádech pod podprsenkou, „madel lásky“, stehen a zadečku. Příčinou takového usazování v partiích, kde to zrovna nechceme, protože je to neestetické, je změna hormonální rovnováhy. Jedním z nejproblematičtějších období v tomto směru je menopauza a s ní spojené nabírání tuku celkově. Jedná se o pokračování článku Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1 najdete zde.
Co to jde, vyhýbejte se cukru.
Tj. jezte co nejméně sladkostí, dortíků, bonbónů, bílého pečiva, mléka, medu a různých sirupů (včetně javorového, agávového….) a průmyslově zpracovaných potravin, do nichž se cukr (v podobě různých svých modifikací) přidává. A pozor, i třtinový cukr je stále cukr, není na něm nic zdravějšího. Do jídelníčku zařaďte min. půl kila zeleniny každý den, a pokud máte rádi ovoce, tak jenom 1 kus denně. Věděli jste, že všechny produkty v www.laffe.cz jsou bez bílého cukru?
Pokud kupujete jídlo již hotové, pečlivě čtěte etikety a upřednostňujte druhy, které neobsahují zbytečné konzervanty, plnidla, barviva a aromata.
Další důležité zásady:
- jezte pravidelně – minimálně 3x denně,
- jezte v klidu a psychické pohodě,
- denně vypijte min. 2 litry čisté vody bez bublin – to je základ – vyzkouštejte tak trochu lepší vodu s antibakteriálními účinky,
- a především – pozvěte do svého života aktivní pohyb.
Aktivní pohyb, ne „lítání na zahradě a kolem domácnosti“. Aktivní pohyb může být např. obyčejná procházka ve svižnějším tempu.
Průměrný český člověk ujde asi 1 km denně. Pračlověk nachodil, v nutnosti sehnat potravu, každý den ve svižném tempu asi 20 km. Jak tušíte, lidské tělo je přizpůsobené každodenní pohybové zátěži.
Nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze.
Ideální je chůze na čerstvém vzduchu, ale právě v menopauze by to měla být každý den min. hodina! Také bychom neměli zapomenout na rehabilitační cvičení a zpevňování především středu těla. Pravidelné protahování, posilování s vahou vlastního těla. V menopauze víc než v kterémkoli jiném věku přibývá na těle různých „zatuhlých“ míst, leckdy bolestivých. Jsou to taková „zarezlá místa“, která je potřeba pravidelně promazávat a rozpohybovat. Můžete také zkusit doplňovat kyselinu hyaluronovou s vitamíny – najdete ji zde. Přitom s láskou a péčí domlouvat svému tělu, poděkovat mu, že nám funguje, přidat k tomu správné techniky dýchání a pozitivní energii.
Pokud toto všechno budeme dělat pravidelně, naše tělo se stabilizuje, bude v rovnováze a bude funkční a krásné.
O tom, jak aktivně a cíleně hubnout, jak si nastavit redukční režim a jak podpořit odbourávání tuku z problematických partií napíšu příště. Bude se stavět na informacích v tomto článku. Mezitím se vám, pokud budete dodržovat vše, co je zde napsáno, určitě podaří něco zhubnout nebo zpevnit.
Hlavně to prosím vás nevzdávejte! Ať už dnes vypadáte jakkoli, máte 60 kg nebo 120 kg, jste v jakékoli životní či finanční situaci, myslíte si, že nemáte dost času/pevné vůle/máte zdravotní omezení – vždycky je čas a prostor s tím něco dělat. My vám v tom v LAFFE budeme pomáhat.