Úvod 9 Kůže a dermatologie 9 Proč se tvoří pigmentové skvrny a jak proti nim bojovat?

Proč se tvoří pigmentové skvrny a jak proti nim bojovat?

4.08.2022 | Kůže a dermatologie

Pihy, skvrny, stařecké skvrny: poruchy pigmentace se projevují různými způsoby a pokud se objeví na obličeji a rukou, dřív nebo později nás to začne trápit.

Co jsou vlastně pigmentové skvrny?

Poruchy pigmentu se objevují často na kůži. Důvodem je, že tvorba barevných pigmentů je narušena. Poruchy pigmentace se vyskytují různými způsoby, jako světle pigmentované oblasti kůže nebo jako nahnědlé a načervenalé skvrny. Pigmentové skvrny zpravidla nejsou hrbolaté. Existují různé příčiny, které vedou k poruchám pigmentace a všechny souvisí se zhoršenou produkcí kožního pigmentu melaninu. Příčiny zahrnují zvýšené vystavení slunci, hormony nebo genetickou predispozici. Pigmentové skvrny jsou většinou neškodné, přesto je však vhodné poradit se s dermatologem, pokud se nepravidelnosti na vašem těle objeví z náhle. Jednou z možných příčin poruchy pigmentace může být i rakovina kůže. Přestože většina pigmentových skvrn není nebezpečná, někteří pacienti jimi z estetických důvodů velmi trpí – zejména pokud se vyskytují na obličeji nebo na rukou.

Tvorba pigmentových skvrn:

Pokud je produkce melaninu narušena, pak dochází v některých případech k selektivní nadprodukci. V medicíně se tento proces nazývá hyperpigmentace. (například stařecké skvrny) Tento mechanismus spouští mimo jiné intenzivní sluneční světlo. Vzhledem ke zvýšené produkci melaninu se tělo chrání právě před slunečními paprsky. Tato forma pigmentových skvrn se proto obvykle vytváří na oblastech pokožky, které jsou často vystaveny světlu. Patří mezi ně obličej, dekolt a ruce. Vzhledem k tomu, že hormony a dědičné predispozice jsou také zodpovědné za poruchy pigmentace, pigmentové skvrny se mohou vyskytovat po celém těle. Také různé léky (např. antibiotika, některé chemoterapeutické látky, přípravky z třezalky tečkované a jiné) zvyšují pravděpodobnost poruchy pigmentace, stejně jako popáleniny a některá onemocnění. Metabolické poruchy, nesnášenlivost lepku, nedostatek minerálů a vitamínů mohou být příčinou též. Na druhé straně depigmentace – nedostatek melanin. Typickým případem takové poruchy pigmentu je onemocnění bílých skvrn, známé jako vitiligo.

Formy pigmentových skvrn

Existují různé typy pigmentových skvrn.

Pihy (ephelidy)

Pihy se objevují u dětí již ve věku od tří do pěti let. Tyto pigmentové skvrny jsou však neškodné a nesouvisejí s rakovinou kůže. Nejvíce se vyskytují na lidech se světlými nebo zrzavými vlasy. Počet a intenzita barvy pih souvisí s přímým vystavením slunci. Čím více času se daná osoba vystavuje slunci, tím více těchto pigmentových skvrn je vidět. S věkem však pihy pomalu mizí.

Stařecké skvrny (Lentigo solaris)

Stařecké skvrny, neboli hnědo šedé pigmentové skvrny se vyskytují s přibývajícím věkem a souvisejí s tím, jak intenzivně se daná osoba opalovala v předchozích desetiletích. Tyto pigmentové skvrny se liší tvarem i barvou. Jsou kulaté, oválné nebo nepravidelné. Ačkoli jsou obvykle neškodné, mohou se časem proměnit v nádory.

Mateřská znaménka a jaterní skvrny

Mateřské znaménko je benigní změna kůže a může být přítomno již od narození a v průběhu života se zvětšovat. Z technického hlediska se mateřské znaménko také nazývá névus. Rozlišuje se mezi dvěma typy: Névus pigmentosus a Névus flammeus. To pak nejsou pigmentové poruchy, ale benigní kožní změny, vyvolané expanzí kapilárních kožních cév. Névus pigmentosus je rovnoměrně světlé, až tmavě hnědé barvy. Kvůli svému vzhledu se také nazývá Café-au-Lait-Fleck. Nevus spilus je podobný, ale bývá tmavší.

Chloasma / Melasma (hnědé skvrny kůže)

Cloasma, nebo melasma, je pigmentová skvrna, která se vyskytuje hlavně u žen ve věku od 20 do 40 let. U mužů bývá jen zřídka. Chloasma se projevuje nahnědlým, rozsáhlým zbarvením a objevuje se hlavně na obličeji. Spouštěči jsou hormonální změny, či léky, které obsahují hodně estrogenu. Zvláštní formou této změny kůže je Chloasma cosmeticum, která je způsobena zejména krémy obsahujícími vazelínu, pokud se vystavujete UV záření nebo alergeními složkami, například bergamotovým olejem v kosmetických krémech. V těchto případech se skvrny vyskytují i na mužích.

Bílé skvrny (vitiligo)

Onemocnění bílých skvrn (vitiligo) je neškodné kožní onemocnění, za které je zodpovědná tzv. Depigmentace. To znamená, že kůže s tímto postiženým neprodukuje příliš mnoho, ale naopak velice málo melaninu na určitých místech. Typickými znaky jsou bílé skvrny na kůži, které se vyskytují po celém těle nebo jsou omezeny na obličej, ruce a nohy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud náhle objevíte nové pigmentové skvrny nebo změnu znamének, určitě byste měli navštívit svého lékaře. Chcete-li si jejich pigmentové skvrny sami kontrolovat v pravidelných intervalech doma, doporučujeme se zaměřit na tyto příznaky:

  • Asymetrie: V počátečních stádiích se melanomy mohou různě asymetricky vytvářet.
  • Tvar: Na okrajích se zdá, že pigmentová skvrna je nerovnoměrná, drsná a zubatá. To může naznačovat tvorbu melanomu.
  • Barva: Barva je na některých místech světlejší nebo tmavší. Černá, tmavě hnědá, modravá, červená, šedá – různě zbarvené oblasti najednou mohou být nebezpečné.
  • Průměr: V každém případě je třeba vyšetřit znaménka s průměru větším než 2 milimetry.
  • Evoluce: Pokud se značné změny vyskytnou do tří měsíců od vytvoření znaménka, mělo byste se nechat vyšetřit lékařem.

Jak na odstranění ?

Prevencí je zakrývat se před slunečním zářením a používat krém s vysokým ochranným faktorem. Můžete si je nechat odstranit například laserem v odborných ordinacích nebo kosmetických salonech. V takovém případě se před samotným odstraněním doporučuje vyšetření u lékaře. V domácích podmínkách jsou vynikající prostředky pro bělení pleti například různé “babské rady” a kvalitní kosmetické přírodní přípravky, které kůži vybělí a zároveň nepoškodí.

Pokud některý z takových přípravků sháníte, vyzkoušejte například náš švestkový olej, který pokožku hydratuje, minimalizuje pigmentové skvrny a dodá vaší pokožce zářivý a mladistvý vzhled. Navíc má protizánětlivé účinky. Pokud hledáte přípravek, který pomáhá hojení jizviček a minimalizuje pigmentové skvrny, sáhněte po zastudena lisovaném šípkovém olejiVše pak můžete použít v kombinaci s bambuckým máslem s rakytníkem, jehož účinky zvyšují pružnost pleti, regenerují, hydratují a tvoří lehkou ochranu pokožky před UV zcela přírodní cestou. Nakapejte olej na pleť, promasírujte, následně na to naneste bambucké máslo v silnější vrstvě, zabalte do bavlněných rukavic nebo nechte působit na tváři a dekoltu alespoň 30 minut. Opakujte pravidelně a výsledky se zaručeně dostaví.

Babská rada: odstraňte pihy pampeliškami

Pampelišky se často používají při naturopatii a také mohou pomoci při zbavování se pih a pigmentových skvrn.

  • Vyberte, umyjte a nakrájejte hrst listů pampelišky.
  • Smíchejte se 4 lžícemi ricinového oleje.
  • Nalijte do žáruvzdorného skla umístěného ve vodní lázni na sporáku.
  • Vařte vodu po dobu deseti minut, a pak ji nechte tři hodiny louhovat.
  • Přelijte odvar přes síto a následně s ním pokapejte pihy nebo skvrny.
  • Můžete přidat citronovou šťávu.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Proč používat přírodní kosmetiku?

Proč používat přírodní kosmetiku?

Tak jak si dáváme pozor na to, co jíme, měli bychom stejně přemýšlet i nad tím, co si nanášíme na kůži. Naše kůže má sice za úkol naše vnitřní prostředí chránit a jen tak něco nepropustit, ale určité množství látek z krémů, sprchových gelů či make-upu se přes pokožku dostane. Pokud jste se někdy začetli do složení běžné kosmetiky, možná jste mnoha ingrediencím ani nerozuměli.

Péče o oční okolí a pokožku v zimě

Péče o oční okolí a pokožku v zimě

Zářivých očí si všimne každý… A proto jim a očnímu okolí, my ženy, věnujeme takovou pozornost. Dlouhé zvýrazněné řasy, smyslné linky, sofistikované stíny a klenuté obočí. Maskujeme tmavé kruhy pod očima, váčky, převislá víčka a řešíme vějířky kolem očí.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest