Úvod 9 Krása 9 Cítíte se „pod psa“? Zkuste změnit barvy, aneb jak barvy působí na psychologii člověka

Cítíte se „pod psa“? Zkuste změnit barvy, aneb jak barvy působí na psychologii člověka

4.04.2022 | Krása, Móda

Dle odborníků, módních poradců a stylistů nás barvy ovlivňují jak fyzicky tak psychicky. Jak tedy využít barev v našem šatníku pro svůj prospěch?

Správně zvolené barvy mohou být silnou zbraní ve Vašich rukou. Už v roce 1903 získal profesor Nils Finsen Nobelovu cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, v něm mohou vyvolat výrazné reakce.

Vždy si předem promyslete, v jakém oboru pracujete a jak chcete na ostatní působit. Barvy působí na všechny a můžete s nimi ovlivnit atmosféru ve svůj prospěch. Barva vás může zkrášlit, podtrhnout vaši osobnost, vyjádřit vaše postavení.

Pojďme si tedy jednotlivé barvy představit!

🔴 Červená Vám dodá sebevědomí, působí povzbudivě a aktivně.

Povzbuzuje chuť k jídlu a dokáže vyvolat silné emoce. Pokud si na sebe vezmete červenou, dodá vám energii a ženy v ní působí velmi smyslně.Pozor však na jednání s klienty, červená může působit agresivně a přísně. Pokud máte důležitého klienta, se kterým chcete navázat vztah, tak raději zvolte halenku v jiné barvě (ideální je modrá). Naopak nám může pomoci se prosadit v mužském kolektivu, když třeba potřebujete na poradě vedení prosadit svůj návrh.

🟠 Oranžová barva je kreativní, optimistická a vášnivá.

Působí nespoutaně, má dynamičnost a je veselá. Povzbudí vaši komunikaci a stimuluje ducha. Symbolizuje štěstí, intelekt a koncentraci. Podpoří vaše zdravé prosazování. Je vynikající na trávení a deprese.

🟡Žlutá barva je veselá, přitahuje pozornost, povzbuzuje myšlení i chuť do života. Se žlutou budete působit velmi optimisticky.

Věděli jste, že žlutá může být i studená?

  • Slunečnice – teplá žlutá
  • Citrón – studená žlutá

Já mám žlutou bundu, sako, boty i kabelku. Nosím je na párty, kde se chci cítit vesele.

Do kanceláře se tato barva hodí také, ale spíš pro nějaký večírek nebo team building, kde chcete být blíže svým podřízeným. Bývá skvělou barvou pro asistentky, nebo recepční u kterých je důležitá vstřícná komunikace.

🔵Modrá barva se hodí do konzervativního prostředí, vzbuzuje dojem vyrovnanosti, klidu a serióznosti.

Modrá Vám pomůže vytvořit dojem, že jste inteligentní, rozvážní a komunikativní. V modrých šatech nebo košili, neupoutáte zbytečnou pozornost a zároveň budete působit důvěryhodně. Otevírá mysl, aby byla přístupná inspiraci a intuici.

Ideální barva do kanceláře, skvělá na jednání s klienty i v týmu.

Modrá by měla být základní barvou v šatníku manažerky. Stačí vyměnit černý kostýmek nebo kabelku za modrou. Když jsem pracovala v kanceláři, měla jsem spoustu modrých kousků. Teď už nemám skoro žádný (jeanové věci nepočítám). Já jsem takový ohnivý člověk a modrá prostě neodpovídá mojí povaze.

🟢Zelená barva vzbuzuje důvěru, ale i přátelskost a stabilitu.

Zároveň je barvou uklidňující a psychologové radí nevolit ji pro důležitá jednání, kde se potřebujete vy i váš protějšek náležitě soustředit. Pokud jste vyčerpaná a trápí Vás stres, tahle barva Vás skvěle uklidní. Asi není náhoda, že jsem zelenou zařadila do šatníku před třemi lety, kdy jsem vyhořela a pár měsíců nemohla vůbec pracovat. Nicméně mi tam zůstala a s láskou ji nosím dál.

🔲 Šedá barva je také velmi formální oproti modré a černé však působí přístupněji a přátelštěji.

Můžete ji využít v zaměstnání, kde potřebujete, aby se Vám lidé otevřeli. Navíc se skvěle kombinuje s ostatními barvami. Je perfektní doplňkovou barvou pro studený typ, protože je to barva neutrální. Zároveň není tak kontrastní jako černá, hodí se proto i pro jemné kombinace i když je v tmavých tónech

⚫️ Černá barvička je elegantní a tajemná. Může být také velmi formální a oficiální. Dávejte si však pozor na její nošení od hlavy až k patě, může působit depresivně.

V černé budete působit sofistikovaně a profesionálně. Pokud nosíte černou vše kolem ní, jakoby svítí a někdy až moc, černá tak může zdůraznit Vaše vrásky a jiné nedostatky. Můžete v ní také působit bledá, nebo o několik let starší. Pozor tedy na černou barvu vlasů po třicítce. Také pozor na černou šálu, nebo cokoliv co máte u obličeje. Pokud máte černý kabát, jednoduše zvolte šálu ve „vaší“ barvě a je po problému. Mnoho žen nosí černou, protože zužuje, to je sice pravda, ale pamatujte si STEJNOU SLUŽBU VÁM UDĚLÁ JAKÁKOLIV JINÁ BARVA V TMAVÉM ODSTÍNU. Také pozor na černé boty! Pokud vám končí v polovině lýtka, tak vám to lýtko rozšíří. Pozor také na pásek kolem kotníku, také rozšiřuje nohu.

🟣 Růžová je barva, lásky, štěstí a čistoty myšlení. Zklidňuje emoce a probouzí soucit.

Pozor však na přehnaně růžové kombinace, můžete působit velmi dětinskyPokud se cítíte osamělá, tahle barva vás obejme a pohladí. Já jsem opravdu nosila hodně růžovou v období, kdy jsem potřebovala obejmout. Dnes ji pořád ráda kombinuji. Fuchsiové šaty patří mezi mé top kousky. A ve světle růžovém kabátu se zase rozněžním.

⚪️Bílá barva je symbolem čistoty a nevinnosti. Je vhodná pro mírová jednání.

Vyznačuje spolehlivost a upřímnost. Člověku přisuzuje chladnější vzhled a zviditelňuje nedostatky ( muži- oholit, učesat ženy- důkladně nalíčit, upravit vlasy). Tuto barvu zvolte, pokud chcete působit avantgardně a pokrokově. Bílá barva se velmi často kombinuje s černými kostýmky či obleky. Tato kombinace může působit velice tvrdě a je vhodné nahradit bílou barvu raději odstíny béžové či meruňkové.

Bílá je neutrální barvou a lze ji kombinovat se všemi ostatními barvami. Já osobně miluji bílou v krémové variantě, jasně bílá mi nesluší.

🟣 Fialová je mystická meditační barva. Budete v ní působit étericky a vznešeně.  

Ale pozor jen málokomu sluší její světlá verze, ve světlých tónech můžete působit mdle. Na druhou stranu s ní můžete vykouzlit naprosto dokonalé barevné kombinace. Já jako podzimní typ miluji její tmavé tóny.

🟤 Hnědá barva vyvolává pocity důvěryhodnosti, přátelství a spolehlivosti, není barvou vzbuzující respekt a podtrhující autoritu.

Perfektně se hodí pro neformální příležitosti. Je to přírodní barva a skvěle doplňuje zelenou. Vhodná jako barva doplňků. V případě outfitu ovšem pozor, je to submisivní barva a budete působit neprůbojně.

Není tedy vhodná pro manažerky, ani jiné řídící pozice. Skvělé se však hodí do prostředí, kde chcete navázat přátelské vztahy. Vezměte si ji na návštěvu tchýně, ale na schůzku s investory ji raději odložte.

A jak by se tedy žena měla obléci, aby působila profesionálně?

Pokud pracujete v konzervativním prostředí, volte také konzervativní barvy. Vhodnými barvami jsou tmavě modrá, antracitová, šedá, černá, vínová, olivová a béžová. Budou vašimi základními stavebními kameny profesionálního šatníku.

Ženy v méně konzervativním povolání si mohou dovolit při výběru barev přeci jenom větší volnost. Křiklavé a velmi nápadné barvy však snižují Vaši serióznost, kterou by se oděv do zaměstnání měl vyznačovat. Škála tmavě modrých odstínů, šedé, olivová, béžová v neposlední řadě také klidnější odstíny červené jsou vhodné barvy pro základní typy kostýmů, klasických kalhot a sukní. V kombinaci se světlejšími halenkami či topy tvoří základ profesionálního šatníku. Jasné barvy používáme na menší plochy (šátek, šálka, top, doplňky) pro oživení našeho oblečení.

Neutrální barvy nám zajistí nejen profesionální vzhled, ale také vysokou míru kombinovatelnosti našeho oblečení.

Pokud stále váháte, obraťte se na módního poradce 🙂

autor článku: osobní stylistka a make-up artistka Michaela Tutko, www.personalstyling.cz

 

Ing. Irena Marešová

V Laffe.cz mám na starost marketing. Také tvořím příspěvky na sociální sítě, kreslím a pěstuji pokojové rostliny. Myslím si, že příroda je velmi důležitá, můžeme ji čerpat pro svůj prospěch a také se z ní hodně učit.

doporučujeme

Podobné příspěvky

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

6 tipů, jak být krásná, zdravá a přitažlivá

Ptáte se, proč být krásná, zdravá a přitažlivá? To je jednoduché – krása vychází zevnitř, pokud si dovolíte být krásná i když nejste dokonalá, lidé si vás budou vážit a oceňovat vás. Nestačí být přitažlivá pouze pro muže, ale také pro sebe.

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Domácí recept: Kontryhelová ústní voda

Vytvořte si domácí ústní vody s tinkturou z kontryhele, která pomáhá při zánětech a zastavuje krvácení. Recept připravila naše spřátelená Radka Kořenářka, tak doufáme, že jej využijete a bude vám ku prospěchu dlouhá léta. 🙂

Proč používat přírodní kosmetiku?

Proč používat přírodní kosmetiku?

Tak jak si dáváme pozor na to, co jíme, měli bychom stejně přemýšlet i nad tím, co si nanášíme na kůži. Naše kůže má sice za úkol naše vnitřní prostředí chránit a jen tak něco nepropustit, ale určité množství látek z krémů, sprchových gelů či make-upu se přes pokožku dostane. Pokud jste se někdy začetli do složení běžné kosmetiky, možná jste mnoha ingrediencím ani nerozuměli.

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

V životě žen existují různá životní období doprovázená různou fyzickou a psychickou kondicí. Jsou to životní etapy náročnější a jednodušší. Jak zvládneme hubnutí v menopauze, závisí jen a jedině na nás samotných.

Nejčtenější

Sledujte nás

Pin It on Pinterest