Úvod 9 Zdraví 9 6 tipů, jak podpořit imunitu pro vaše zdraví

6 tipů, jak podpořit imunitu pro vaše zdraví

22.11.2021 | Zdraví, Jóga

Všichni chceme mít dobrou imunitu, tedy odolný organismus. Touha po dobrém zdraví jistě i vás přitáhla k tomuto článku. Kdo by si ho v dnešní době nepřál, že? Nutnost posílení imunitního systému na nás vykukuje ze všech stran, ale co přesně toto často používané slovo vlastně znamená?

Co to imunita vlastně je? 

Imunita je v základní definici schopnost našeho těla reagovat na stresové antigeny (látky obvykle bílkovinné povahy, které svou potenciální škodlivostí provokují buňky imunitního systému k produkci jedné nebo více protilátek) icházející jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí.

Náš imunitní systém je tedy souhrn mechanismů, který nám udržuje integritu těla. Starají se o to naše vnitřní orgány, kdy každý má svou určitou ochrannou funkci. Jsou to pak především lymfatické orgány, které jsou oním „hlídacím psem“ naší fyzické schránky. Lymfatickými orgány jsou rozhodně naše lymfatické (neboli mízní) cesty a uzliny, patří sem také slezina jako největší lymfatický orgán v těle. Nezapomeňme také na mandle (krční i nosní), kostní dřeň, brzlík nebo třeba apendix(červovitý výběžek slepého střeva), někdy také nazývaný břišní mandle.

Proto, aby tyto vnitřní orgány konaly svou ochrannou funkci co nejlépe, je potřeba se o své tělo náležitě starat. A co jemu a tím pádem i imunitě škodí?

Co má na náš imunitní systém špatný vliv? 

  • únava – fyzická i psychická
  • stres
  • nevyvážená a špatná strava – nedostatečný přísun minerálů, vitamínů, proteinů
  • alkohol a kouření
  • nadměrné a nevhodné užívání některých léků, jako jsou např. antibiotika či kortikoidy
  • špatná mikroflóra na sliznicích
  • znečištěné životní prostředí

Únava a stres jsou takové neduhy dnešní doby, které pak bohužel kompenzujeme nevyváženou stravou, léky a často i alkoholem a kouřením. Se znečištěným prostředím asi jen tak něco neuděláme, ale i tak můžeme svou imunitu podpořit.

A jak?

1. Pomoc z přírody – jak víme, v přírodě můžeme najít spoustu vitamínů C – například ve všeobecně zmámých šípcích, které, co se vitamínu C týče, hrají prim. Nestihli jste šípkovou sezónu? Nevadí! Tobolky Laffe Imunno jsou složené z 100% lyofilizovaných šípků, které rostly daleko od znečišťujících silnic a pocházejí z ekologické produkce.

Věděli jste, že 70 % imunitního systému tvoří trávicí systém a nachází se v břiše? Je proto důležité dbát na správnou stravu, ale také mít střevní systém v pořádku. K tomu vám pomůže Laffe In balance – tobolky, které díky fermentovaným jablkům udrží vaše střeva a zažívání v pořádku.

2. Otužujte se. Je to stejné jako s každou pravidelnou pohybovou aktivitou. Také otužováním podpoříme svůj imunitní systém, získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu. Naše tělo se lépe prokrvuje, posílí se kardiovaskulární systém, snižuje se nemocnost. S otužováním začínejte postupně. Než se začnete v lednu nořit s otužilci do Vltavy, je před vámi pořádný kus cesty. Nejprve můžete začít pouhým omýváním se žínkou namočenou ve studené vodě. Začněte od chodidel přes nohy, záda, břicho a ramena. Časem přejděte ke krátké studené sprše, kterou můžete postupně prodlužovat. Na závěr se vždy otřete ručníkem do sucha a teple oblečte

3. Jezte vitamíny. Už jste slyšeli o vitamínech ve spreji, které se aplikují rovnou do dutiny ústní? Jde o novinku, která usnadní dávkování a vstřebávání látek a minerálů. Už nemusíte skladovat spoustu krabiček s doplňky stravy. Vitamíny ve spreji se vám vejdou do peněženky, kapsy a kabelky a rychleji se vstřebají. Koukněte se nabídku pro imunitu zde. 

4. Praktikujte jógu, která dokáže zmírnit i úplně odstranit určité fyzické nedostatky nebo zdravotní potíže a rozhodně je to skvělý pomocník pro zvyšování imunity. Prováděním ásan protahujete nejen svaly, ale také působíte na dané vnitřní orgány. Prokrvujete je, pomáháte jim plnit správně svou funkci.

5. Zkuste dechovou techniku Kapálabhátí, která intenzivně působí v oblasti obličeje, především na čelní a nosní dutiny. Při praktikování ve vzpřímeném sedu si můžete představit, že vás něco šimrá v nose, a vy to chcete vysmrkat. Výdech bude automaticky rychlý a docela rázný, nádech potom přijde sám od sebe. Při cvičení zůstávají ústa jemně zavřená a dech proudí jenom nosem.

Vydechněte. Nadechněte se jenom napůl a začněte zrychleně vydechovat. S každým výdechem by se měla břišní stěna pohybovat dovnitř. Hrudník zůstává v klidu. Nádech přichází po každém výdechu bez úsilí, při něm se břišní stěna pohybuje směrem ven. Takhle můžete 10–25 dechů pokračovat. Nikdy byste ale neměli cítit únavu a námahu v břiše nebo jinde v těle. Cyklus končí výdechem a uvolněním obličeje, lebky a břicha.

6.Konvička pro výplach nosuPravidelně praktikujte techniku Džala néti – výplach nosu. Působí proti zánětům dýchacích cest, proti usazeninám v nosní sliznici, proti alergiím, proti nachlazení a především pro správné dýchání. Připravte si roztok – do půl litru ani ne vařící, ani ne studené vody dejte rovnou čajovou lžičku mořské soli. Speciální konvičku, kterou seženete například v lékarně, naplňte tímto roztokem. Mírně se předkloňte (nad vanu, umyvadlo) a přiložte hrdlo konvičky do pravé nosní dírky. Hlavu nakloňte tak, aby voda vtékala. Druhá nosní dírka, ta, ze které má vytékat voda, je tedy níže! Zatímco voda protéká nosními dírkami, dýchejte ústy. Po ukončení průplachu jedné nosní dírky jemně vydechněte hleny z nosní dírky. Stejným množstvím vody prolijte i druhou nosní dírku. Po ukončení se lehce nadechněte ústy a vydechněte, vysmrkejte se. Vyplachování můžete provádět každý den ráno, nebo i večer, podle toho, v jakém prostředí se pohybujete.

Pavla Galla Rožumberská

Pavla Galla Rožumberská 

Průvodkyně světem jógy, rituálů a obřadů Mou životní vášní je jóga, tanec a rituály. Vnímám je také jako svá životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhám ostatním ženám nalézt jejich vnitřní zdroj energie, životní harmonii a pocit naplnění. Jsem certifikovanou lektorkou Hormonální jógové terapie a dalších forem jógy, autorkou knihy a motivačních karet Proměna a několika onlinových programů se zaměřením na ženství, jógu a meditace. Jsem milující matkou, manželkou, lektorkou, průvodkyní, ale především citlivou ženou s otevřeným srdcem na dlani.

doporučujeme

Podobné příspěvky

Návaly horka: jaká je první pomoc?

Návaly horka: jaká je první pomoc?

Příčina spočívá ve snížené hladině estrogenu, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy termoregulačního systému našeho organismu. Hormonální rovnováhu můžete nastavit pomocí Laffe woman balance, který obsahuje macu, shatawari a červená jetel. Termoregulační systém následně nesprávně vyhodnotí teplotu určité oblasti našeho těla a na základě této nesprávné informace aktivuje vazomotorický systém – rozšíření nebo zúžení cév (tak mohou vznikat symptomy menopauzy, úzkosti, neuropatických bolestí, fibromyalgie, močových nemocí a chronických bolestí). 

Byliny: V čem tkví jejich síla? Rozhovor s bylinkářkou

Byliny: V čem tkví jejich síla? Rozhovor s bylinkářkou

Zeptali jsme se na důležité otázky ohledně bylin Sáry Kasardové, která se svojí rodinou pěstuje bylinky pod Tatrami. Koukněte se na video a pokud máte nějaké dotazy ohledně byliny/bylinek, napište nám je do komentářů. S paní Kasardovou je projdeme a odpovíme.  Zaujaly...

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat

Kde se menopauza bere? Jak již název “perimenopauza” naznačuje, jedná se dobu před menopauzou, kdy naše tělo přirozeně přechází do menopauzy a pomalu se ukončují reprodukční léta. Perimenopauza je tedy pozvolná proměna našeho těla. Premenopauzou je pak označováno reprodukční období ženy. Koukněte se na produkty, které pomáhají v premenopauze. 

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 2

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 2

Důležitým milníkem v životě ženy, spojený se změnou postavy, tělesné kompozice a psychiky, je bezesporu začátek dospělosti, tedy konec puberty, těhotenství, kojení a menopauza. Změnu postavy většinou doprovází přibírání na váze, tedy nabírání tělesného tuku. Namísto...

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1

V životě žen existují různá životní období doprovázená různou fyzickou a psychickou kondicí. Jsou to životní etapy náročnější a jednodušší. Jak zvládneme hubnutí v menopauze, závisí jen a jedině na nás samotných.

Sledujte nás

Pin It on Pinterest