Ženské pohlavní hormony ovlivňují mnoho procesů v ženském těle. Je pro ně
přirozené kolísání, které odpovídá za normální průběh menstruačního cyklu a pak také
přechodu – menopauzy. Avšak narušení těchto přirozených procesů může být spojeno
s výraznými obtížemi. Možností, jakým způsobem se tyto procesy mohou narušit je mnoho.
Může za tím být zhoršující se životní prostředí, nekvalitní spánek a tím narušení
cirkadiánního rytmu, ale také nezdravé stravování a stres.
Nespavost a co na ni pomáhá?
Nespavostí trpí zejména ženy v menopauze, ale také ženy a muži po určitém věku, kdy se začínají měnit hormonální hladiny v těle.
Od věku kolem 50 let má mnoho lidí více poruch spánku. Ženy mají častěji než muži potíže s usínáním nebo spánkem. Každý, kdo špatně spí třikrát týdně déle než tři měsíce, by měl vyhledat lékařskou pomoc. Chronická insomnie (nespavost) totiž může organismus velmi zatěžovat a způsobit psychické i fyzické komplikace a zhoršovat různé choroby.
Menopauza: 5 rad, proč zařadit fytoestrogeny do jídelníčku
Fytoestrogeny se řadí do skupiny neendokrinních estrogenů, neendokrinních proto, že nejsou tvořeny v našem těle, ale přijímáme je zvenku – tedy z jídla, které jíme. U většiny mladých žen v plodném věku není žádoucí, aby ve stravě přijímali potraviny s vyšším obsahem estrogenů. Jinak je tomu ale u žen ve věku nad 50 let (tedy u žen, které mívají nedostatek estrogenu v těle) v období menopauzy.
Návaly horka: jaká je první pomoc?
Příčina spočívá ve snížené hladině estrogenu, v důsledku čehož dochází k narušení rovnováhy termoregulačního systému našeho organismu. Hormonální rovnováhu můžete nastavit pomocí Laffe woman balance, který obsahuje macu, shatawari a červená jetel. Termoregulační systém následně nesprávně vyhodnotí teplotu určité oblasti našeho těla a na základě této nesprávné informace aktivuje vazomotorický systém – rozšíření nebo zúžení cév (tak mohou vznikat symptomy menopauzy, úzkosti, neuropatických bolestí, fibromyalgie, močových nemocí a chronických bolestí).
Perimenopauza a vše, na co jste se chtěli zeptat
Kde se menopauza bere? Jak již název „perimenopauza“ naznačuje, jedná se dobu před menopauzou, kdy naše tělo přirozeně přechází do menopauzy a pomalu se ukončují reprodukční léta. Perimenopauza je tedy pozvolná proměna našeho těla. Premenopauzou je pak označováno reprodukční období ženy. Koukněte se na produkty, které pomáhají v premenopauze.
Menopauza: Jak na zdravý životní styl a hubnutí? Díl 1
V životě žen existují různá životní období doprovázená různou fyzickou a psychickou kondicí. Jsou to životní etapy náročnější a jednodušší. Jak zvládneme hubnutí v menopauze, závisí jen a jedině na nás samotných.
Pocity po 45 roku: Nevejdu se do šatů, tloustnu a dělají se mi vrásky. Jak je vyřešit?
Mnoho z nás zná pocit, kdy se nemůže vejít do šatů, které nám dříve padly skvěle. Když si sednete, máte pocit, že se všichni dívají na vaše zvětšené bříško. Stydíte se svléknout na koupališti, v sauně a také před svým mužem. Pleť není tak pružná a objevuje se čím dál...
Co znamená klimakterium a jaké jsou příznaky menopauzy?
Klimakterium je významným obdobím v životě každé ženy. Jde o dobu mezi plodným věkem ženy a začátkem fyziologického stárnutí, ve kterém dochází k poklesu funkce vaječníků. Jako menopauza je pak označována závěrečná část klimakteria, kdy dojde k úplnému vymizení menstruačního cyklu. Ze snižující se funkce vaječníků a tvorby pohlavních hormonů tedy vzniká celá řada hormonálních, metabolických, organických a psychických změn, které jsou součástí procesu stárnutí a které často negativně ovlivňují kvalitu života.